2002 FBLA State Spring Conference Winners

Accounting I

1 Cassie Makela, Ipswich

2 Keri Skarin, Redfield

3 Adam Maberry, Pierre

4 Brock Hoyle, Ipwich

5 Danielle Hemmer, Colman-Egan

 

Accounting II

1 Selena Anderson, Mitchell

2 Abrea Varney, Parkston

3 Micheal Schnell, Northwestern

4 Brad Bierman, Northwestern

5 Mark Braun, Northwestern

 

American Enterprise Project

1 Wessington

2 Sisseton (Schwagel)

3 Sisseton (Yost)

4

5

Banking & Financial Systems

1 Heather Overby, Roosevelt

2 Brian Lueking, Washington

3 Amanda Ford, Roosevelt

4 Heidi Overby, Roosevelt

5 Lindsay Yost, Sisseton

 

Battle of the Chapters

1 Wessington

2 Sisseton

 

Business Calculations

1 Brian Lueking, Washington

2 Zach Parsons, Pierre

3 Chance Caffee, Mitchell

4 Quinn Vollmert, Roosevelt

5 Matt Rindsig, Roosevelt

 

Business Communication

1 Jennifer Vollmert, Roosevelt

2 Alyson Wise, Mitchell

3 Dakota Bixler, Pierre

4 Kira Lakner, Wessington

5 Keri Nebelsick, Canistota

 

Business Law

1 Michelle Jilek, Northwestern

2 Nathan Schaunaman, Northwestern

3 Sean Johnson, Washington

4 Brad Haiar, Washington

5 Doug Criddle, Northwestern

 

Business Math (Grades 9 – 10)

1 Tony Pfeiffer, Colman-Egan

2 Jessica Esser, Redfield

3 Chad Wilde, Huron

4 Quinn Vollmert, Roosevelt

5 Jodi Fischbach, Northwestern

 

Business Plan

1 Sissseton (Schwagel)

2 Sisseton (Hein)

3 Roosevelt

4 Northwestern

5

 

Business Procedures

1 Matt Rindsig, Roosevelt

2 Chance Caffee, Mitchell

3 Brendan Bates, Sisseton

4 Anthony Johnson, Pierre

5 Alyson Wise, Mitchell

 

Community Service Project

1 Sisseton (Jaspers, Peterson)

2 Wessington

3 Sisseton (Konda)

4 Howard

5 Pierre

 

Computer Applications

1 Basim Din, Dakota Valley

2 Jacey Olsen, Canistota

3 Theresa Jensen, Wessington

4 Matthew Paulson, Mitchell

5 Brock Hoyle, Ipswich

 

Computer Concepts

1 Brad Berkemier, Dakota Valley

2 Matthew Paulson, Mitchell

3 Talese Aucoin, Redfield

4 Micah Frerch, Sisseton

5 Brendan Bates, Sisseton

 

Desktop Publishing

1 Nicole Hammer/Nikolaus Kramp, Northwestern

2 Kayla Hofhenke/Theresa Jenson, Wessington

3 Amber Hanks/ Kira Lakner, Wessington

4 Liz Gebhart/Ashley Hotchkin, Roosevelt

5 Michael Perrion/ Jerome Schumacher, Ipswich

 

 

 

Economics

1 Brendan Bates, Sisseton

2 Greg Garry, Madison

3 Alyson Wise, Mitchell

4 Brian Lueking, Washington

5 Chance Caffee, Mitchell

 

Emerging Business Issues

1  Roosevelt

2 Sisseton

3

4

5

 

Entrepreneurship

1 Sisseton

2 Wessington

3 Pierre

4 Ipwich

5

 

FBLA Principles & Pro (Grades 9 – 10)

1 Kelly Johnson, Pierre

2 Kelli Konsor, Sisseton

3 Blair Lakner, Wessington

4 Carrie Borgheiinek, Sisseton

5 Amanda Mattheis, Washington

 

Future Business Leader

1 Jennifer Vollmert, Roosevelt

2 Shauna Peterson, Sisseton

3 Kayla Hofhenke, Wessington

4 Laura Konechne, Kimball

5 Pete Siegling, Redfield

 

Impromptu Speaking

1 Abby Kroupa, Kimball

2 Kira Lakner, Wessington

3 Kerry Konda, Sisseton

4 Tessa Mayer, Northwestern

5 Jake Fischer, Parkston

 

International Business

1 Matt Hein, Sisseton

2 Greg Garry, Madison

3 Brad Haiar, Washington

4 Sarah Arnold, Roosevelt

5 Sean Johnson, Washington

 

 

 

 

Introduction to Business (Grades 9- 10)

1 Jodi Fischbach, Northwestern

2 Austin Fischbach, Northwestern

3 Aaron Olson, Northwestern

4 Kelli Hammer, Northwestern

5 Quinn Vollmert, Roosevelt

 

Introduction to Bus Comm (Grades 9 – 10)

1 Megan Buseman, Canistota

2 Erica Adams, Northwestern

3 Rachel Fuhrman, Canistota

4 Austin Fischbach, Northwestern

5 Whitney Jerman, Canistota

 

Introduction to ParliPro (Grades 9 – 10)

1 Kellie Konsor, Sisseton

2 Angela Thelin, Sisseton

3 Blair Lakner, Wessington

4 Bryann Becker, Pierre

5 Jenny Lenz, Pierre

 

Job Interview

1 Karyn Schubert, Sisseton

2 Katie Jo McGuire, Colman-Egan

3 Tessa Mayer, Northwestern

4 Kyle Sydow, Huron

5 Kira Lakner, Wessington

 

Largest Local Chapter Membership

1 Pierre (97 members)

2 Huron (86 members)

3 Redfield (85 members)

4 Mitchell (64 members)

5 Northwestern (61 members)

 

Largest % Based on School Population

1 Northwestern (65%)

2 Wessington (56%)

3 Ipswich (39%)

4 Redfield (31%)

5 Kimball (28%)

 

Largest % of Increase of Membership

1 Colman-Egan (56%)

2 Mitchell (45%)

3 Huron (41%)

4 Wessington (33%)

5 Washington (29%)

 

Local Chapter Annual Business Report

1 Sisseton

2 Wessington

3 Mitchell

4 Pierre

5

 

 

 

 

Local Chapter Scrapbook

1 Wessington

2 Redfield

3 Leola

4 Sisseton

5 Ipswich

 

Marketing

1 Jennifer, Vollmert, Roosevelt

2 Sarah Arnold, Roosevelt

3 Chance Caffee, Mitchell

4 Brian Templeton, Pierre

5 Heidi Overby, Roosevelt

 

MultiMedia Presentation

1 Sisseton

2 Wessington

3 Mitchell

4 Tri-Valley

5

 

Network Design

1 Pat Adams/Lucas Scheibe, Pierre

2 Kerry Konda/Michael Frerck/Graham Oey, Sisseton

3

4

5

 

Networking Concepts

1 Lucas Scheibe, Pierre

2 Adam Maberry, Pierre

3 Brandon Hathaway, Huron

4 Pat Adams, Pierre

5 Nic Myers, Huron

 

Parliamentary Procedure

1 Wessington

2 Northwestern

3 Redfield

4

5

 

Parliamentary Procedure Individual

1 Kira Lakner, Wessington

2 Abby Kroupa, Kimball

3 Kay Schwader, Howard

4 Michael Schnell, Northwestern

5 Lee Mielke, Northwestern

 

 

 

 

Partnership With Business Project

1 Sisseton (Jaspers)

2 Sisseton (Chilson)

3

4

5

 

Public Speaking I (Grades 9 – 10)

1 Beth Ebert, Sisseton

2 Blair Lakner, Wessington

3 Jacob Gauer, Ipswich

4 Dane Miller, Tri-Valley

5 Abby Kroupa, Kimball

 

Public Speaking II

1 Chelsea Young, Northwestern

2 Erin Jaspers, Sisseton

3 Katie Jo McGuire, Colman-Egan

4 Amber Hanks, Wessington

5 Jennifer Vollmert, Roosevelt

 

Spelling Relay

1 Washington

2 Mitchell

3 Ipswich

4 Redfield

5 Northwestern

 

Technology Concepts

1 Brandon Hathaway, Huron

2 Brad Berkemier, Dakota Valley

3 Matthew Paulson, Mitchell

4 Micah Frerck, Sisseton

5 Evan Roth, Pierre

 

Website Development

1 Sisseton

2 Dakota Valley

3 Huron

4 Wessington

5 Mitchell

 

Word Processing I

1 Rachel Fuhrman, Canistota

2 Liz Gebhart, Roosevelt

3 Melissa Riege, Tri-Valley

4 Jen Fuhrman, Northwestern

5 Christine Kroupa, Kimball

 

 

 

 

Word Processing II

1 Nicole Hammer, Northwestern

2 Shauna Peterson, Sisseton

3 Matthew Paulson, Mitchell

4 Theresa Jensen, Wessington

5 Amy Schilling, Wessington

 

Who’s Who in FBLA

1 Kayla Hofhenke, Wessington

2 Shauna Peterson, Sisseton

3 Laura Konechne, Kimball

4 Talese Aucoin, Redfield

5

 

FBLA Chapter Championship

1 Sisseton

2 Wessington

3 Northwestern