2003 FBLA Spring Conference Winners

Accounting I

1  Jodi Fischbach, Northwestern

2  Aaron Olson, Northwestern

3  Nathan Peters, Canistota

4  Tori Dehaai, SF Lincoln

5  Erin Jaspers, Sisseton

 

Accounting II

1  Nichole Christiansen, SF Roosevelt

2  Becky Rice, Sisseton

3  Adam Breuer, madison

4  Vicky Mayer, Kimball

5  Selena Anderson, Mitchell

 

American Enterprise Project

1  Sisseton, Team of Jaspers

2  Sisseton, Team of Rice

3

4

5

 

Banking & Financial Systems

1  Brad Haiar, SF Washington

2  Brian Lueking, SF Washington

3  Sean Johnson, SF Washington

4  Kerry Konda, Sisseton

5  Kyle Michalowski, SF Washington

 

Business Calculations

1  Quinn Vollmert, SF Roosevelt

2  Brock Hoyle, Ipswich

3  Alyson Wise, Mitchell

4  Jennifer Vollmert, SF Roosevelt

5  Todd Wheeler, Huron

 

Business Communication

1  Jennifer Vollmert, SF Roosevelt

2  Alyson Wise, Mitchell

3  Kit Hartley, TF Riggs

4  Nathan Smith, Northwestern

5  Jen Fuhrman, Northwestern

 

Business Law

1   Lee Mielke, Northwestern

2  Sean Johnson, SF Washington

3  Abrea Varney, Parkston

4  Charlotte Green, Northwestern

5  Lacey Poile, TF Riggs

 

Business Math (Grades 9 – 10)

1  Rachel Fuhrman, Canistota

2  Aaron Olson, Northwestern

3  Meredith Humphrey, Canistota

4  Jodi Fischbach, Northwestern

5  Beth Feist, TF Riggs

 

Business Plan

1  Sisseton (Team of Jaspers)

2  Northwestern (Team of Green and Young)

3  Sisseton (Team of Peterson)

4

5

 

Business Procedures

1  Jennifer Vollmert, SF Roosevelt

2  Quinn Vollmert, SF Roosevelt

3  Megan Buseman, Canistota

4  Charlotte Green, Northwestern

5  Anni Townsend, Canistota

 

Community Service Project

1  Northwestern

2  TF Riggs

3  Sisseton (Team of Johnson)

4  Sisseton (Team of Peterson)

5

 

Computer Applications

1  Nathan Bishop, TF Riggs

2  Rachel Fuhrman, Canistota

3  Jeff Pollreisz, Mitchell

4  Matthew Paulson, Mitchell

5  Brock Hoyle, Ipswich

 

Computer Concepts

1  Nathan Bishop, TF Riggs

2  Matthew Paulson, Mitchell

3  Micah Frerck, Sisseton

4  Nic Myers, Huron

5  Jesse Bethke, TF Riggs

 

Desktop Publishing

1  Rachel Fuhrman & Whitney Jerman, Canistota

2  Jerome Schumacher & Micheal Perrion, Ipswich

3  Vanessa Perry & Gitte Bramsen, Ipswich

4  Keri Nebelsick & Jamie Marquardt, Canistota

5  Carissa Chapin & Alise NIckel, Canistota

 

Economics

1  Nathan Bishop, TF Riggs

2  Quinn Vollmert, SF Roosevelt

3  Meghan Montreal, Canistota

4  Abrea Varney, Parkston

5  Sean Johnson, SF Washington

 

Emerging Business Issues

1  Sisseton

2  Roosevelt

3  Tri Valley

4

5

 

Entrepreneurship

1  Sisseton

2  Washington

3  Ipswich

4  TF Riggs

5  Redfield

 

FBLA Principles & Pro (Grades 9 – 10)

1  Kellie Konsor, Sisseton

2  Lisa Jaspers, Sisseton

3  Katie Norlander, TF Riggs

4  Amanda Mattheis, SF Washington

5  Sarah Crawford, Sisseton

 

Future Business Leader

1  Jennifer Vollmert, SF Roosevelt

2  Chelsea Young, Northwestern

3  Michael Schnell, Northwestern

4  Karyn Schubert, Sisseton

5  Erin Jaspers, Sisseton

 

Impromptu Speaking

1  Kerry Konda, Sisseton

2  Billy Maxwell, Parkston

3  Matthew Paulson, Mitchell

4  Jason Anderson, SF Washington

5  Stewart Bult, Tri-Valley

 

International Business

1  Jason Anderson, SF Washington

2  Tony Pfeiffer, Colman-Egan

3  Heath Peterson, Sisseton

4  Kerry Konda, Sisseton

5  Brad Bucklin, Sisseton

 

Introduction to Business (Grades 9- 10)

1  Austin Fischbach, Northwestern

2  Mark Ziebart, Sisseton

3  Kellie Konsor, Sisseton

4  Matt Sundbeck, Parkston

5  Laura Keupp, Colman-Egan

 

Introduction to Bus Comm (Grades 9 – 10)

1  Austin Fischbach, Northwestern

2  Jodi Fischbach, Northwestern

3  Rachel Fuhrman, Canistota

4  Aaron Olson, Northwestern

5  Jacey Olsen, Canistota

 

Introduction to ParliPro (Grades 9 – 10)

1  Sarah Crawford, Sisseton

2  Kelli Hammer, Northwestern

3  Rachel Knutson, TF Riggs

4  Brittany Kuschel, Sisseton

5  Anna Kirk, Sisseton

 

Job Interview

1  Becky Rice, Sisseton

2  Annie Oakley, Redfield

3  Liz Gebhart, SF Roosevelt

4  Stewart Bult, Tri-Valley

5  Julia Luke, Kimball

 

Largest Local Chapter

1  TF Riggs – 117 members

2  Redfield – 84 members

3  Huron – 75 members

4  Parkston – 56 members

5  Ipswich – 52 members

 

Largest % of Increase

1  Tri-Valley - 86%

2  Canistota – 85%

3  Colman-Egan – 64%

4  Howard – 58%

5  Sisseton – 30%

 

Largest Based on School Population

1  Leola – 59%

2  Northwester – 53%

3  Ipswich – 42%

4  Kimball – 37%

5  Redfield – 35%

 

Local Chapter Annual Business Report

1  Sisseton

2  Mitchell

3  Kimball

4

5

 

Local Chapter Scrapbook

1  Northwestern

2  Sisseton

3  TF Riggs

4  Redfield

5  Leola

 

Marketing

1  Jennifer Vollmert, SF Roosevelt

2  Quinn Vallmert, SF Roosevelt

3  Jennifer Johnson, Sisseton

4  BryAnn Becker, TF Riggs

5  Chelsea Young, Northwestern

 

MultiMedia Presentation

1  TF Riggs

2  Sisseton

3  Tri-Valley

4  Roosevelt

5

 

Network Design

1   Sisseton

2  TF Riggs

3  Kimball

4  Tri-Valley

5

 

Networking Concepts

1  Nathan Bishop, TF Riggs

2  Jess Bethke, TF Riggs

3  Nic Myers, Huron

4  Mark Woodraska, Kimball

5  Brad Berkemier, Dakota Valley

 

 

Parliamentary Procedure

1  Northwestern

2  Redfield

3

4

5

 

Parliamentary Procedure Individual

1  Rochelle, McGrader, TF Riggs

2  Katie Hicks, Kadoka

3  Jesse Gruenwald, Redfield

4  Megan Marshl, Sisseton

5  Jessica Esser, Redfield

 

Partnership With Business Project

1  Sisseton   - Team of Crawford

2  Sisseton – Team of Johnson

3

4

5

 

Programming C++

1  Nathan Bishop, TF Riggs

2  Micah Frerck, Sisseton

3  Matt Hein, Sisseton

4  Austin Reynolds, Dakota Valley

5  Sam Shaw, TF Riggs

 

Programming Java

1  Micah Frerck, Sisseton

2  Graham Oey, Sisseton

3  Jake Mortenson, TF Riggs

4

5

 

Programming Visual Basic

1 Nathan Bishop, TF Riggs

2  Micah Frerck, Sisseton

3  Matt Hein, Sisseton

4  Graham Oey, Sisseton

5

 

Public Speaking I (Grades 9 – 10)

1  Lisa Jaspers, Sisseton

2  Wendi Falor, Kimball

3  Cody Braun, Ipswich

4  Ashley Schroeder, Dakota Valley

5  Jordan Hout, SF Washington

 

Public Speaking II

1  Liz Gebhart, SF Roosevelt

2  Jessica Esser, Redfield

3  Corey Ramsden, Sisseton

4  Katie Jo McGuire, Colman-Egan

5  Abby Kroupa, Kimball

 

Spelling Relay

1  Colman-Egan

2  Mitchell

3  Canistota

4  Kimball

5  Leola

 

Technology Concepts

1  Brad Berkemier, Dakota Valley

2  Jeff Pollreisz, Mitchell

3  Brad Haiar, SF Washington

4  Travis Hemmingson, Dakota Valley

5  Kerry Konda, Sisseton

 

Website Development

1  Sisseton

2  Canistota

3  TF Riggs

4  Kimball

5  Redfield

 

Word Processing I

1  Melissa Rieger, Tri-Valley

2  Kelsie Nebelsick, Canistota

3  Kellie Konsor, Sisseton

4  Jacey Olson,  Canistota

5  Kris Schuebler, Dakota Valley

 

Word Processing II

1  Rachel Fuhrman, Canistota

2  Matthew Paulson, Mitchell

3  Liz Gebhart, SF Roosevelt

4  Laura Konechne, Kimball

5  Karyn Schubert, Sisseton

 

Who’s Who in FBLA

1  Chelsea Young, Northwestern

2  Erin Jaspers, Sisseton

3  Francene Fink, Redfield

4  Laura Konechne, Kimball

5  Amber Hunnel, Tri-Valley

 

FBLA Chapter Championship

Sisseton FBLA

 

FBLA Chapter Runner-Up 2nd Place

Northwestern FBLA

 

FBLA Chapter Runner-Up 3rd Place

TF Riggs FBLA

 

Outstanding Local Adviser

Doris Ann Chmela, Kimball