2007 FBLA Winners

Accounting I

1 Brandi Bitz, Ipswich

2 Melissa Kroupa, Kimball

3 Lexi Haux, Ipswich

4 Kayla Kallas, Leola

5 Jacque Wendell, Colman-Egan

 

Accounting II

1 Andy Olson, Madison

2 Tyler French, Madison

3 Theresa DeBilzan, Madison

4 Lindsey Brooks, Sisseton

5 Tanner Wells, Kimball

 

American Enterprise Project

1 Leola

2 Sisseton

3

4

5

 

Banking & Financial Systems

1 Matt Farris, Pierre

2 Danielle McCann, Parkston

3 Anne McCann, Parkston

4 Trevor Freudenthal, Parkston

5 Carl Morris, Pierre

 

Business Calculations

1 Ashley Thelen, Mitchell

2 Katie Klipfel, Leola

3 Rod McRae, Redfield

4 Waylon Blasius, Kimball

5 Tyler French, Madison

 

Business Communication

1 Katie Klipfel, Leola

2 Natalie Weber, Parkston

3 Maggie Clemensen, Northwestern

4 Rebecca Schieffer, Parkston

5 Danielle McCann, Parkston

 

Business Ethics

1 Sisseton

2 Pierre

3 Northwestern

4 Colman-Egan

5 Kadoka

 

Business Financial Plan

1 Leola

2

3

4

5

 

Business Law

1 Andrew Konechne, Kimball

2 Austin Wolfe, Highmore

3 Zoe Deutsch, Sisseton

4 Jason Oberfoell, Northwestern

5 Andy Olson, Madison

 

Business Math (Grades 9 – 10)

1 Rika Beck, Pierre

2 Stephen Bollinger, Pierre

3 Shari Fischbach, Northwestern

4 Kristin Payne, Leola

5 Ashley Thelen, Mitchell

 

Business Plan

1 Northwestern

2 Leola

3 Sisseton

4 Kimball

5 Madison

 

Business Procedures

1 John Rounds, Pierre

2 Alex McCabe, Dakota Valley

3 Annie Hildebrand, Dakota Valley

4 Ricky Carver, Dakota Valley

5 Jennifer Lefforge, Leola

 

C++ Programming

1 Chad Ziebart, Sisseton

2 William Haubris, Sisseton

3

4

5

 

Community Service Project

1 Leola (Melland and Thayer)

2 Leola (Blood Drive Project)

3 Sisseton (Arbach and Nelson)

4 Sisseton (Kranhold and Schrader)

5 Pierre (Smith and Neyhart)

 

Computer Applications

1Daniel Woodraska, Kimball

2 Christen Backes, Kimball

3 Morgan Andenas, Howard

4 Chrystal Morlock, Ipswich

5 Aaron Deutsch, Sisseton

 

Cyber Security

1 Alex Lindholm, Pierre

2 Daniel Woodraska, Kimball

3 Ted Jackson, Pierre

4 Waylon Blasius, Kimball

5 Jordan Beck, Leola

 

DataBase Design & Applications

1 Ben Armstrong, Redfield

2 Alex Lindholm, Pierre

3

4

5

 

Desktop Publishing

1 Brandi Bitz and Lexi Haux, Ipswich

2 Lindsey Birdsall and Chrystal Morlock, Ipswich

3 Jeanine Durant and Stephanie Fischer, Sisseton

4 Kristin Geditz and Megan Braun, Ipswich

5 Jodi Braun and Ruthie Hoyle, Ipswich

 

Digital Video Production

1 Sisseton

2 Colman-Egan

3

4

5

 

E-Business

1 Leola

2

3

4

5

 

Economics

1 Herb Jockheck, Redfield

2 Ben Puthoff, Huron

3 Dillon Pearson, Canistota

4 Drew Christensen, Pierre

5 Danielle McCann, Parkston

 

Electronic Career Portfolio

1 Alyssa Fischback, Northwestern

2 Steffanie Mohror, Leola

3

4

5

 

Emerging Business Issues

1 Dakota Valley

2 Sisseton

3 Leola

4

5

 

Entrepreneurship

1 Leola

2 Pierre

3 Ipswich

4 Sisseton

5 Dakota Valley

 

FBLA Principles & Pro (Grades 9 – 10)

1 Sydrey Gill, Leola

2 Lexy Nelson, Sisseton

3 Shelby Thayer, Leola

4 Megan Hoffman, Leola

5 Katlyn Kranhold, Sisseton

 

Future Business Leader

1 Jennifer Halvorson, Northwestern

2 John Rounds, Pierre

3 Kayla Lapka, Leola

4 Daniel Woodraska, Kimball

5 Alexander Funk, Northwestern

 

Global Business

1 Leola

2

3

4

5

 

Impromptu Speaking

1 Bethany Hill, Sisseton

2 Hannah Wickard, Ipswich

3 Kayla Kalur, Leola

4 Kevin VanDuyn, Colman-Egan

5 Melanie Peterson, Northwestern

 

Introduction to Business (Grades 9- 10)

1 Kama Konda, Sisseton

2 Skye Lindquist, Kadoka

3 Cory Oberfoell, Northwestern

4 Rika Beck, Pierre

5 Thomas Morgan, Northwestern

 

Introduction to Bus Comm (Grades 9 – 10)

1 Maggie Clemensen, Northwestern

2 Allison Clarke, Howard

3 Sydney Gill, Leola

4 Shelby Thayer, Leola

5 Joe Klipfel, Leola

 

Introduction to ParliPro (Grades 9 – 10)

1 Crystal Ortbahn, Pierre

2 Kama Konda, Sisseton

3 Oliva Esser, Redfield

4 Deonna Bloomenrader, Highmore

5 Shiloh Day, HIghmore

 

Introduction to Technology Concepts (Grades 9-10)

1 Logan Schrader, Sisseton

2 Derek Olson, Dakota Valley

3 Jada Blasius, Kimball

4 Kimberly Arbach, Sisseton

5 Will Torness, Sisseton

 

Java Programming

1 William Haubris, Sisseton

2 Chad Ziebart, Sisseton

3

4

5

 

Job Interview

1 Kayla Lapka, Leola

2 John Rounds, Pierre

3 Stephanie Fischer, Sisseton

4 Elissa Heidenrich, Northwestern

5 Oliva Esser, Redfield

 

Largest Local Chapter

1 Pierre 64

2 Redfield 46

3 Northwestern 44

4 Parkston 41

5 Kimball 35

 

Largest % of Increase

1 Highmore 43%

2 Leola 18%

3 Tri-Valley 13%

4 Colman-Egan 8%

5 Mitchell 6%

 

Largest Based on School Population

1 Leola 51.6%

2 Northwestern 44.4%

3 Ipswich 25%

4 Canistota 22.9%

5 Colman-Egan 17.5%

 

Local Chapter Annual Business Report

1 Leola

2 Sisseton

3 Kimball

4

5

 

Local Chapter Scrapbook

1 Northwestern

2 Leola

3 Kimball

4 Redfield

5 Sisseton

 

Management Decision Making

1 Redfield

2 Leola

3 Colman-Egan

4

5

 

Marketing

1 Charles Wvestewald, Tri-Valley

2 Mallory Muntefering, Parkston

3 Anne McCann, Parkston

4 Lesa Perault, Kadoka

5 Kayla Lapka, Leola

 

MultiMedia Presentation

1 Sisseton (Haubuis and Ziebart)

2 Northwestern (Morgan and Arthurs)

3 Leola (Klipfel and Thayer)

4 Pierre (Palmer, Orthbahn, and Jones)

5 Northwestern (Petersen and Lerew)

 

Network Design

1 Sisseton

2

3

4

5

 

Networking Concepts

1 Alex Lindholm, Pierre

2 Daniel Woodraska, Kimball

3 Ted Jackson, Pierre

4 Bryce Siedschlaw, Pierre

5 Charles Wuestewald, Tri-Valley

 

Parliamentary Procedure Individual

1Casey Ortbahn, Pierre

2 Amy Clemensen, Northwestern

3 Alyssa Fischbach, Northwestern

4 Christen Backes, Kimball

5 Molly Mack, Redfield

 

Parliamentary Procedure Team

1 Northwestern

2 Redfield

3 Sisseton

4

5

 

Partnership With Business Project

1 Leola

2 Sisseton

3

4

5

 

Public Speaking I (Grades 9 – 10)

1 Kristin Payne, Leola

2 Laura Bade, Northwestern

3 Kevin VanDuyn, Colman-Egan

4 Tiffany Ortman, Canistota

5 Lexy Nelson, Sisseton

 

Public Speaking II

1 Kayla Lapka, Leola

2 Alexander Funk, Northwestern

3 Herb Jockheck, Redfield

4 Erika Woodward, Colman-Egan

5 Melissa Kroupa, Kimball

 

Spelling Relay

1 Ipswich

2 Highmore

3 Kimball

4 Canistota

5 Redfield

 

Spreadsheet Applications

1 Christen Backes, Kimball

2 Alex McCabe, Dakota Valley

3 Annie Hildebrand, Dakota Valley

4 Aaron Deutsch, Sisseton

5 Lexy Nelson, Sisseton

 

Technology Concepts

1 Alex Lindholm, Pierre

2 Daniel Woodraska, Kimball

3 Andy Konechne, Kimball

4 Waylon Waite, Pierre

5 Ricky Carver, Dakota Valley

 

Visual Basic Programming

1 Alex Lindholm, Pierre

2 Bryce Siedschlaw, Pierre

3 Chad Ziebart, Sisseton

4 William Haubris, Sisseton

5

 

Website Development

1 Sisseton (Crawford)

2 Pierre (Siedschlaw, Lindholm, Jackson)

3 Colman-Egan (Peterson and VanDuyn)

4 Northwestern (Lerew and Peterson)

5 Pierre (Waite, Fairbain, and Yost)

 

Word Processing I

1 Jada Blasius, Kimball

2 Maycee Gough, Kimball

3 Laura Bade, Northwestern

4 Lacey Stafford, Ipswich

5 Lexie Birdsall, Ipswich

 

Word Processing II

1 Charles Wuestevwald, Tri-Valley

2 Lexi Haux, Ipswich

3 Annie Hildebrand, Dakota Valley

4 Jacque Wendell, Colman-Egan

5 Alex McCabe, Dakota Valley

 

Who’s Who in FBLA

1 Dana Waldner, Redfield

2 Lindsey Brooks, Sisseton

3 Jennifer Halverson, Northwestern

4 Tanner Wells, Kimball

5 Kayla Lapka, Leola

 

 

FBLA Chapter Championship

1 Leola

FBLA Chapter Runner-Up 2nd Place

1 Sisseton

FBLA Chapter Runner-Up 3rd Place

1 Pierre

Outstanding Local Adviser

1 Lynette Heitz